mukus: Nga vjen dhe si formohet?

Një person mund të mendojë se trupi i tyre bën vetëm mukozën në përgjigje të sëmundjes, alergeneve ose irrituesve. Por trupi prodhon gjithmonë mukus, i cili është thelbësor për funksionimin e disa organeve dhe sistemit imunitar.

Shumë çështje shëndetësore mund të çojnë në një ndërtim të mukusit, duke tërhequr vëmendjen e një personi ndaj këtij lëngu kryesor trupor. Shumica e njerëzve të shëndetshëm kurrë nuk vërejnë se ata vazhdimisht e prodhojnë dhe gëlltisin atë.

Më poshtë, mësoni se çfarë është mukoza, si formohet dhe çfarë shkakton një ndërtim. Ne gjithashtu eksplorojmë këshilla për pastrimin e tij dhe kur të kontaktojmë një mjek.

ku mukoza vjen nga

mukoza është një lëng që trupi prodhon për të rreshtuar zonat me lagështi, siç janë:

 • Sytë
 • Goja
 • hunda
 • Sinuset
 • mushkëritë
 • fyti
 • stomak
 • Zorrët
 • Organet riprodhuese

Por gjëndrat në zonat e listuara më lart e bëjnë mukozën vazhdimisht, duke sekretuar rreth 1-2 kuarte çdo ditë.

Mukoza ndihmon në funksione thelbësore, të tilla si:

 • Shtimi i lagështisë në ajrin e thithur
 • Parandalimi i organeve me lagështi të thahen
 • Filtrimi, bllokimi dhe eleminimi i mikropartikujve të thithur ose mikroorganizmave, të tilla si alergenet, pluhuri, tymi, https://harmoniqhealth.com/al/ ndotja, viruset, bakteret dhe kërpudhat
 • Luftimi i infeksionit

Mukus Trap mikroorganizmat dhe mikropartikulat në sipërfaqen e mushkërive. Shtojcat e vogla të flokëve që rreshtojnë mushkëritë, të quajtura cilia, pastaj rrahin në unison, duke krijuar një puls që lëviz grimcat e bllokuara lart dhe jashtë mushkërive.

Pasi mukusi i mbushur me grimca të arrijë pjesën e pasme të fytit, ai zakonisht lëviz poshtë fytit pa e vërejtur personin. Pasi udhëton poshtë fytit, mukusi arrin në stomak, ku tretet dhe eliminohet nga trupi në feces ose urinë. Mukoza në fyt gjithashtu mund të kollitet dhe të pështyhet.

nga çfarë është bërë?

Mukusit janë bërë kryesisht nga uji, por gjithashtu përmban proteina dhe sheqerna të rëndësishëm. Qelizat që bëjnë mukozën prodhojnë gjithashtu molekula që mbështesin funksionin imunitar, dhe këto përfshihen në mukozë.

Molekulat në mukus përfshijnë:

 • Molekulat antimikrobiale
 • Molekulat moduluese imune
 • Molekulat mbrojtëse

Si trupi bën mukozën

indet që rreshtojnë rrugët e frymëmarrjes, hundën, sinuset dhe gojën përmbajnë dy lloje të qelizave kryesore: qeliza sekretore, të cilat lëshojnë përbërësit e mukusit, dhe qelizave ciliated. Këto janë të mbuluara me projeksione të vogla të flokëve të quajtura cilia.

Mukoza është kryesisht ujë dhe një molekulë formuese xhel të quajtur mukin.

Qelizat speciale sekretore të quajtura qelizat e gotës janë prodhuesit mbizotërues dhe lëshuesit e mukinës. Një qelizë goblet është formuar si një gotë mesjetare, dhe nuk është e mbuluar me cilia.

Qelizat e gotave dhe qelizat e tjera sekretore lëshojnë gjithashtu një gamë të proteinave, kripërave, yndyrnave dhe molekulave imune që përzihen me mukinën dhe përfshihen në mukozë.

gjëndra submukozale, që gjenden në rrugët e frymëmarrjes, gojën dhe traktin gastrointestinal, gjithashtu prodhojnë dhe lëshojnë mukinën dhe mukozën.

Qelizat ciliated përdorin parashikimet e tyre të vogla për të lëvizur mukusin në të gjithë trupin. Cilia lëviz në një mënyrë që krijon një puls të unifikuar, duke e shtyrë mukusin përgjatë valëve.

Infeksionet dhe irrituesit

Kur rrugët e frymëmarrjes janë të ekspozuara ndaj irrituesve, qelizave të gotës dhe gjëndrave submukozale prodhojnë mukozë shtesë për të pastruar rrugët e frymëmarrjes.

Për më tepër, infeksionet mund të shkaktojnë inflamacion në indet e rrugëve të frymëmarrjes, të cilat gjithashtu mund të shkaktojnë gjëndrat submukozale për të prodhuar më shumë mukozë. Gjatë një infeksioni, mukoza trashet sepse mbush me qeliza imune dhe grimcat e huaja të bllokuara.

Reagimet alergjike ndodhin kur sistemi imunitar i përgjigjet tepër ndaj një substance të padëmshme. Reagimi shkakton lëshimin e histaminës – një përbërës që mund të bëjë që veshjet e rrugëve të frymëmarrjes të fryhen dhe të stimulojnë gjëndrat submukozale për të prodhuar më shumë mukozë.

Kushtet që shkaktojnë një ndërtim

Shumica e njerëzve të shëndetshëm nuk janë të vetëdijshëm se ata vazhdimisht prodhojnë dhe gëlltisin mukozën.

Disa çështje shëndetësore mund të bëjnë që mukoza të ndërtohet, qoftë duke stimuluar prodhimin e tepërt, bllokimin ose zvogëlimin e eleminimit të mukusit, ose duke bërë që mukoza të trashet.

Faktorët që lidhen me ndërtimet e mukusit përfshijnë:

 • Alergjitë, veçanërisht për qumështin
 • Infeksione bakteriale, virale ose kërpudhore
 • Frymëmarrja në ajër shumë të ftohtë ose të thatë
 • Thithja e grimcave irrituese të tilla si ndotja, tymi, pluhuri, lagështira, ose sporet e mykut
 • Ndryshimet hormonale që ndodhin me plakjen
 • Disa ilaçe që mund të trashin mukozën, duke përfshirë pilulat e kontrollit të lindjes dhe ilaçet e presionit të lartë të gjakut
 • Refluksi gastroesophageal
 • Shtatzënia
 • Riniti vazomotor, që ka një hundë ekstra të ndjeshme
 • Rritja e hundës ose polipet
 • Struktura e parregullt e kërcit të hundës
 • Fibroza cistike
 • Fibroza jo -cistike bronkiektazë dhe panbronchiolitis
 • Sëmundja pulmonare obstruktive kronike, e quajtur zakonisht COPD
 • Dyskinesia primare ciliare
 • Hypogammaglobulinemia
 • Transplantimi i organeve
 • Kanceret e gjakut
 • çështje që prishin mekanikun CS e mushkërive, të tilla si paraliza, intubacioni, operacioni ose imobilizimi

faktorët kontribues.

Strategjitë e zakonshme të kujdesit në shtëpi përfshijnë:

 • Përdorimi i një llak të kripur mbi-counter (OTC) të kripur të hundës
 • Marrja e dekongestantëve të paçmuar OTC ose antihistamines
 • Fërkimi i një produkti që përmban vaj eukalipt në gjoks dhe fyt ose thithjen e tij
 • Shmangia e të gjitha alergeneve, përfshirë ato në ushqime
 • Butësisht duke goditur ose përgjuar në anën e pasme dhe gjoksin në mënyrë të përsëritur për të liruar mukozën
 • Shtimi i lagështisë në ajër – duke përdorur një lagështues ose duke marrë një dush ose banjë të ngrohtë
 • duke aplikuar një rrobë të ngrohtë, me lagështi mbi fytyrën
 • Mbulimi i hundës me një shall në motin e ftohtë
 • Mos pirja e duhanit dhe shmangia e tymit të dorës së dytë

Shumë produkte natyrale mund të zvogëlojnë ndërtimet e mukusit ose të trajtojnë kushtet e frymëmarrjes që shkaktojnë ata Mjetet juridike natyrore me disa mbështetje shkencore përfshijnë:

 • rrënjë licorice
 • Shumica e manave Më shumë rreth asaj se si të pastroni mukusin këtu.

  Komplikimet e mundshme

  Nëse një ndërtim i mukusit është i rëndë ose këmbëngulës, mund të çojë në:

 • Drip postnasal
 • Një dhimbje e fytit
 • Sinusit ose dhimbjes së hundës ose presionit
 • Dhimbje nofulle
 • Gojë e thatë
 • Një kollë
 • infeksione të mushkërive, hundës, sinusit ose fytit Nivelet e dioksidit
 • Atelektaza, në të cilën mushkëritë nuk mund të zgjerohen ose të rrëzohen plotësisht
 • Dështimi i frymëmarrjes
 • Dështimi i zemrës
 • Për të kontaktuar një mjek

  Kur prodhimi i tepërt i mukusit ose ndërtimet ndodhin pa ndonjë shkak të qartë, kontaktoni një ofrues të kujdesit shëndetësor.

  Kërkoni gjithashtu kujdes profesional nëse mukoza:

 • është shumë e trashë
 • Ka një ngjyrë – mukoza e shëndetshme është e qartë
 • Me frymëmarrjen
 • nuk i përgjigjet trajtimit në shtëpi
 • zgjat më shumë se një javë ose dy

me:

 • Një ethe ose të dridhura
 • rraskapitje e pashpjegueshme
 • Problemet e gjumit
 • Bërje ose frymëmarrje të zhurmshme
 • Frymëmarrja ndryshon, të tilla si frymëmarrja e shpejtë, e cekët ose gulçim
 • Një mungesë e oreksit ose humbje peshe
 • dhimbje në gjoks ose dhimbje kur merr frymë
 • qelb ose gjak
 • një kollë
 • nauze dhe të vjella
 • Refluksi i acidit
 • Një dhimbje e fortë e fytit
 • skuqje gjoksi, fyti ose qafa
 • Ngjyrosja e kaltërosh ose e zbehtë e lëkurës, veçanërisht rreth gishtërinjve, gishtërinjve dhe buzëve
 • ënjtje të fytit, qafës, kokës, këmbëve, ose kyçin e këmbës
 • konfuzion ose një tjetër Chang es në funksionimin mendor ose gjendjen

Disa çështje shëndetësore mund të çojnë në një ndërtim të mukusit ose të bëjnë që trupi të prodhojë tepricë. Kjo mund të çojë në komplikime.

Zakonisht, produktet OTC dhe teknikat e kujdesit në shtëpi mund të pastrojnë mukozën e tepërt. Kontaktoni një mjek nëse një ndërtim mukus nuk ka ndonjë shkak të qartë, nuk zgjidhet me kujdesin në shtëpi, ose ndodh së bashku me ndonjë tjetër në lidhje me simptomat.

 • Shëndeti publik
 • Biologji/Biokimi
 • Veshi, hunda dhe fyti
 • Gripi/i ftohtë/SARS
 • Sëmundjet infektive/bakteret/viruset
 • dhe shoqatat. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale .